SÜTÇÜSÜ YEMCİSİ VETERİNER HEKİMİ ÇOBANI KAZANIYOR ÜRETİCİSİ KAZANAMIYOR

SÜTÇÜSÜ YEMCİSİ VETERİNER HEKİMİ ÇOBANI KAZANIYOR ÜRETİCİSİ KAZANAMIYOR
Sütçüsü (Sanayicisi), yemcisi, veteriner hekimi, çobanı, bakımcısı kazanıyor, üreticisi kazanamıyor.!

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) son toplantısında çiğ sütte referans fiyatlar 1,21 TL/Litre olarak belirlenmişti. USK’nın 2016 Aralık ayındaki toplantısında çiğ sütün bölgelere göre ortalama maliyetinin 1,04 TL olduğu da açıklanmıştı.

Üretici maraba ya.! Bu maliyete % 20 kazanç hak görülerek sanayiilerin satın alımlarında referans fiyat 1,21 TL öngörülmüştü.

Çiğ süt referans fiyatlarını USK ‘da süt sanayicileri ve GTHB uzmanları birlikte belirliyor desek mübalağa yapmamış oluruz. Üretici temsilcilerinin ‘’satmıyorum ‘’ deme gücü yok. Bu gücü devletin vermesi gerekirken vermiyor. Enflasyon yüksek görünmesin diye aslında fiyatların sanayiiler tarafından düşük tutulması Devlet- Ekonomi Bakanlığının işine yarıyor. Aslında devlet kendi bacağına kurşun sıktırıyor. Bir nevi devlet eliyle et fiyatları artmış oluyor, nasıl mı?

Çiğ sütün fiyatı düşük tutulunca buzağılar doğurması, damızlık yapılması gereken düveler kendi ekonomik fiyat değerine ulaşmadığı, aynı karkas ağırlıktaki erkek dana fiyatları ile eşdeğer olduğu için erkek dana gibi kesime gönderiliyor. Ve karşımızda buzağı üretemeyen bir hayvancılık sektörü, Türkiye çıkıyor. Buzağı üretilmiyor ise canlı hayvan varlığımız da artmaz!

Çiğ süt üretim sektöründen para kazanan bir çok sektör var. Yemciler, süt sanayiicleri, veteriner hekimler, çobanlar vb. Herkes para kazanıyor ama maalesef çiğ süt üreticileri kazanamıyor.

Sanayiciler sütü satın alıp işleyip pazara sunduklarında % 67 oranında para kazanıyorlar (İstanbul Borsa verileri.) Çiğ süt üreticilerine 1,04 TL maliyete % 20 kazanç reva görmelerine rağmen referans fiyat 1,21 TL’nin çok altındaki değerden insafsız, merhametsiz endüstriyel süt sektörü satın alım yapıyor.

2010 yılından bu yana birçok damızlık sığır işletmesi iflas ederek veya kazançlı olmaması nedeniyle kapandı.

O yıldan bu yana hiç kapanan süt sanayi tesisi var mı?

ÜRETİCİLERİ YOK ETME ENFLASYONU İNDİRME PAHASINA BUĞDAY ET İTHALATI

 Dünya’nın hiçbir yerinde böyle çelişkili tarım politikası göremezsiniz. Bir yandan tarıma hayvancılığa parasal destek verilirken bir yandan da yerli üreticileri öldürme, hayvancılığın kalkınamamasına, yeterli hayvan varlığına ülkemizin ulaşamama pahasına ithalattaki gümrük vergileri azaltıldı veya sıfırlandı.

Tarım hem hayvancılığı, gıdayı hem de tekstili ile giyimi sağlar. Akrilik haricindeki tüm giyim kumaşları tarımla üretilen pamuk, keten vb ibarettir.
Tarım stratejik bir alandır. İnsanları doyurmaya, beslenmeye, giydirmeye yarar. Her ikisinde temel ihtiyaçtır. Topladığınız ordu veya ordunuz aç ise dağılmaya mahkumdur. Açlık iktidarları yıkar.
Enerjisiz, petrolsüz insanlık hayatını devam ettirebilir, beslenmesiz, gıdasız asla !
İthal ederek fiyatları düşürüp kısa süre için tüketicileri koruyabilirsiniz, veya koruduğunuzu sanabilirsiniz. İthal edilen mallarda yerli üretici zarar ettirilirse bir daha o alana, sektöre  dönmez. . Tarımsal topraklar, ahırlar boş kalır. Yerli üretici o işten el çekerse ithalat sürekli hale gelir, dış açık büyüdükçe büyür.
İşte iktidarın ithalat kararını kapsayan haberimiz:
Hükümet, gıda enflasyonuna karşı ithalat silahını çekti!
Yüksek enflasyonunun gerekçesi olarak gösterilen özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların önüne geçmek amacıyla bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergisi oranları düşürüldü.
Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamasında, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergilerinin düşürüldüğü bildirildi.
Gıda Komitesi kararları
İşlenmemiş gıda ürünlerinde bu yıl görülen fiyat oynaklıklarının enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi (Gıda Komitesi) tarafından son dönemde bir dizi toplantı gerçekleştirildiği anımsatılan açıklamada, Komite tarafından 2017 yılı için enflasyonda gözlemlenen risklerin ciddiyetini koruduğu, özellikle işlenmemiş gıdada yaşanan fiyat artışlarının enflasyon hedeflerinde yaşanan sapmanın en önemli unsurlarından biri olduğunun açıkça ortaya konulduğu kaydedildi.
Resmi Gazete’de yayımlandı
Enflasyonla mücadele kapsamında gerektiğinde devreye girecek dış ticaret tedbirlerine yönelik çalışmalar da yapıldığı belirtilen Ekonomi Bakanlığı açıklamasında, Komitenin öncelikle üzerinde durduğu ve enflasyon artışına önemli oranda katkı sağlayan ekmek, kırmızı et, beyaz et ve yumurta fiyatlarına doğrudan ya da dolaylı etki edecek buğday, arpa ve mısır ile kesimlik canlı hayvan ve karkas sığır etinde uygulanan gümrük vergilerinin düşürülmesi hakkında hazırlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’a ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.
Söz konusu ürünlerde uygulanacak gümrük vergilerinin, arz-talep dengesi, üretim maliyetleri, yurtiçi ve yurtdışı fiyatlar ile döviz kurları dikkate alınarak, üretimin devam ettirilmesinde sürekliliğin sağlanmasını, üreticinin menfaatlerinin korunmasını ve memnuniyetinin temin edilmesini öte yandan tüketici refahının tesis edilmesini ve aşırı fiyat dalgalanmalarının önlenmesini sağlayacak şekilde belirlendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Vergilerin düşürülmesiyle arz açığı olan dönemlerde iç piyasa fiyatlarının belirli bir düzeyin üzerine çıkması halinde arz açığı ithalat yoluyla karşılanırken iç piyasada yaşanabilecek fiyat artışlarına da meydan verilmeyecektir. Ayrıca, yine Komite tarafından sistem dinamik bir şekilde takip edilecek olup, gerektiğinde Ekonomi Bakanlığı tarafından değişen koşullara göre gümrük vergilerinde güncellemeler yapılabilecektir.”


Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber