MORAL ÖĞRETMENE GÜÇ VERİR

Yine bir öğretmenler günü haftası içinde bulunmaktayız. Bu nedenle bu haftaki yazımı öğretmelerin moral değerlerinin eğitime olumlu katkısı ile alakalı olacak. Muhterem öğretmenlerin bu günlerini kutlar sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim. Sırtına yüklenmiş olduğu ağır eğitim-öğretim yükünü taşımada kendilerine kolaylıklar temenni ediyorum.

Öğretmen eğitimin en önemli unsurudur ve sorumlulukları ağıdır. Bu ağır sorumluluğu omuzlarında taşıyan öğretmenlerimizi mutlak başarı beklemektedir. Öğretmenlerin başarısızlığı ise diğer mesleklere benzemez. Başarısızlık durumunda bütün toplum etkileneceği için başarısız olma diye bir şansları da yoktur. Öğretmenlerimiz kendilerinden beklenen başarıyı göstermişlerdir. Öğretmenlerimizi yakından incelersek insanı hayran bırakacak nice başarı öykülerine tanık oluruz.

Bu başarılar gelişigüzel tedbirlerle, sıradan gayretle elde edilmiyor. Bu başarının en önemli faktörü öğretmenin sahip olduğu yüksek moral değerleridir. Moral değerler, insanların maneviyatını, psikolojisini, hayata bağlılığını, ümidini ve ulvi duygularını besleyen, güçlendiren kuvvettir. Moral değerlerini yükseltebilen öğretmenin işi kolaylaşır. Öğretmenler için bu hem kolay, hem de zordur. Öyle enteresan bir sanat icra ediyor ki, moral kolayca bozulmuyor, bozulduğu anda kolay kazanıyor. Sınıf ortamına girildiğinde her şeyi arkada bırakmak, o minik yavrucaklarla daha kolay oluyor. 

Başarılı olmaktan başka şansı olmayan öğretmenlerin moral değerlerinin yüksek olması gerekiyor. Geleceğin teminatı olan çocukların karşısına her türlü sıkıntı ve dertten arınmış kişiliği ortaya koymak lazım. Elimizdeki sahip olduğumuz en önemli değer çocuklardır. Çocukların hatırına kendimize öyle dikkat edelim ki, moral değerlerimizi düşürecek tutumlardan uzak duralım. İnsanız sonuçta, çevrede yaşananlardan etkilenmemek mümkün değil, minik yavrulara karşı sorumluluklarımız bizim bazı olumsuzlukların görülmesine engel olsun. Bazı şeyleri görmeyeceğiz, bazılarını duymayacağız. Onların hatırına katlanacağız. Onların dünyaları o kadar temiz ve saf ki bizim en verimli halimizi fazlasıyla hak ediyorlar. 

Çevremiz öğretmenlerin moral değerleri hakkında gerekli hassasiyet göstermelidir. Bu hassasiyet öğretmen için değil, çocuklar için gereklidir. Daha verimli olma sevdasıyla hareket eden öğretmenin işi kolaylaşacaktır. Öğretmenlerimiz kendilerine gösterilecek bu desteği en iyi şekilde değerlendirecektir. Bütün öğretmenler başarılıdır. Yeter ki o fırsatı bulsunlar. 

Geleceği şekillendirecek nesilleri yetiştiren öğretmenler, rahat ve huzurlu bir çalışma ortamı içinde bulunursa öğrencileriyle daha içten olma fırsatı yakalar. Bu içtenlik sevgi bağlarını güçlendirmesi, iletişimi kolaylaştırması ve öğrencinin istenen kıvama gelmesi, öğrenmeye ilginin artmasını sağlar. 

Eğitim-öğretim için gereken altyapı oluşur. Bunun için eğitime destek, öğretmene de desteği gerektirir. Gereken desteği arkasında gören eğitim ordusu daha çok güçlüğü yenme başarısı göstererek bizi arzuladığımız seviyeye çıkaracaktır.

Eğitim öğretimde arzulanan noktaya ulaşmada öğretmenlerin gayretleri önemlidir. Öğretmenleri gayretlendirecek sahip olacağı yüksek moral değerleridir. Başarı ve kaliteli eğitime ihtiyaç inkâr edilemez. Dünya devletleri arasında eğitimde bulunduğumuz yer bize yakışmıyor. Eğitime destek sadece sözle kakmamalı, öğretmenler ihmal edilmemeli. İhmalin faturası döner dolaşır yine hepimize kesilir. 

Çağın gerektirdiği teknolojik donanım pahalı. Öğretmenlerimiz teknolojiye ayak uyduracak, değişim ve gelişimleri takip edecek veya sahip olacak güce kavuşabilmeleri büyük nimettir. Maddi açıdan ülke şartlarının müsait olmaması engel ise manevi destek sayılacak yüksek moral sağlanabilir. Eskiye oranla öğretmenlerimiz daha iyi konumdalar. Köylerimizin birçoğu bilgisayara kavuştu. Biz beş on yıl önce hayalini bile kuramazdık. Her şey hızla değişip, gelişiyor. İnşallah yarın belki bu günden de iyi olacaktır. Ben öğretmenlere fırsat verildiği takdirde her şeyin daha iyisini yapacaklarına inanıyorum. Öğretmenlerimize moral değerleri yüksek zamanı bütün içtenliğimle diliyorum. Geleceğin bizim elimizde olduğunu unutmayalım. Daha yürüyecek çok yolumuz var. Bu vesile ile bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber