KARS'IN YOLLARI

Yasalarımıza göre, belediye sınırları içerisindeki yol ve kaldırımların yapımı ve onarımı belediyelerin görevidir. 
Kars'ta Faik Bey Caddesi Karayolları tarafından yapılmaktadır. Şehir içindeki ana yollardan bazılarını da yine Karayolları yapacakmış. Memnuniyet duyarız.

Ancak, bu olayı birkaç yönden irdelemek gerekir.
Belediyelere görevleriyle orantılı gelir sağlanması anayasa hükmüdür.
Bu hüküm yerine getiriliyor mu? Tartışılır.

Kentlerimizin nüfusu hızla artmaktadır. Bununla birlikte Kentte yaşayanların talebi de çeşitlenmektedir.
Artık hemşeriler, belediyelerden sadece yol, kaldırım, su gibi altyapı hizmetleri değil, sağlık, spor, eğitim, turizm, sosyal ve kültürel hizmetler, ticaretin geliştirilmesi gibi farklı taleplerde de bulunmaktadırlar.
 

Vatandaşların beklentisi artmakta, belediyelere yasalarla verilen gelir aynı kalmaktadır. Özellikle gelirleri az olan belediyeler ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Hele bir de geçmiş dönemden devralınan hizmet ve borç birikmesi varsa, işleri daha da zorlaşmaktadır.
 

Şüphesiz, aynı gelirle çok daha başarılı hizmetler yapan belediye başkanları da yok değil. Bu tamamen başkanın becerisi ve vizyonuyla ilgili bir olaydır.
 

Her ilin bir bakanı veya ilimizin her zaman bakanı olmayacağına göre; Belediyelerin kendisinden beklenen hizmeti, kendi kaynaklarıyla yerine getirmelerinin şartları hazırlanmalıdır. Anayasa hükmüne işlerlik kazandırılmalıdır. Gelir kaynakları,çağımız kentlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.
 

İkinci bir konu; Yerel yönetimlerin kaynaklarının yetmediği, temel ihtiyaçların aksadığı durumlarda, merkezi yönetimlerin sağlayacağı katkılar, usul ve esaslara bağlanmalıdır. İlimizin bakanı var sorunlarımız çözülüyor. Peki, bakanı olmayan illerin suçu nedir?
 

Erzurum ilimizin neredeyse son 15 yıldır kesintisiz bakanı olmasının ne anlama geldiğini, bizim de bir bakanımız olduğunda fark ettik.
 

Sözün özü; Belediyelerin gelirleri arttırılmalı. Belediye başkanları bütçesini iyi yönetmeli, kentin öncelikli ihtiyaçları ile bütçe imkânları arasındaki dengeyi doğru sağlamalı. “Böylece, sizin görevinizi, biz yaptık” propagandasına muhatap olmaz. Partisinin mensuplarını töhmetten, gelecek seçimleri de riske sokmaktan kaçınmış olur.


Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber