İŞİNİZİ BENİMSEYİN

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti. Patronuna işten ayrılarak artık ailesi ve torunlarıyla zaman geçirmek istediğini söyler. Bunun karşılığında patronu marangozdan son bir isteği olduğunu ve ondan son kez bir ev yapmasını istediğini söyler. Marangoz kabul eder ve işe girişir. Fakat gönlü artık işte olmadığı için baştan savma işçilik ve kalitesiz malzeme kullanarak evi bitirir.

İşini bitirdiğinde işveren, evi gözden geçirmek için gelir. Dış kapının anahtarını marangoza uzatır.“Bu ev senin” der, “sana benden hediye.” Marangoz şoka girer. Bu nasıl olur diye düşünür. Bu son diye bir an önce bitirmek için yaptığı evin kendisinin olduğunu öğrenince çok utanır. Bu evin kendi evim olduğunu bilseydim hiç böyle yapar mıydım diye düşünür ve o anda yaptığı hatanın farkına varır. Bir başkası için yaptığı iş aslında kendi kullanacağı standartların çok altındadır.

Evet, kendi hayatınızda da marangoz sizsiniz. Her gün bir çivi çakar, bir tahta koyar ya da bir duvar dikersiniz. Hayat bir “kendin yap” tasarımıdır. Başkaları için yaptığınızı düşündüğünüz, olumlu ya da olumsuz her şey, sizin kendi evinizi inşa eder. Oturduğunuz evin güzelliği de, çirkinliği de sizin eserinizdir.

Dünya üzerinde geçmişten bu güne var olan mesleklerin içerisinde en kutsal ve insanlık için hayatı önem taşıyan meslek hiç şüphesizdir ki öğretmenlik mesleğidir. Çalışmaları direk olarak insana yönelik olması, insana hitap etmesi sebebiyle son derce dikkatli olmak durumundadır. Öyle davranışları vardır insan kazanır, öyle davranışları olur ki insan kaybeder. Hata yapma lüksü yok denecek kadar azdır.

Bir milletin varlığını devam ettirebilmesi, ayakta durabilmesi, güçlü ve müreffeh bir şekilde geleceğini garanti altına alabilmesi için kendilerini yetiştirecek, hayata hazırlayacak öğretmenlere önem vermeli, onların değerini iyi anlamalıdır. Atatürk´ün işaret ettiği gibi ”Eğiticiden, öğretmenden, yoksun bir millet henüz millet namını almak yeteneğine kavuşmamıştır.” Bu demektir ki; öğretmene değer vermeyen, ona itibar etmeyen, öğretmenin önemini kavrayamayan bir toplum, bir millet geleceğini onarılması zor imkansız sıkıntılara sokmakta ve hüsrana uğratmaktadır.

Aynı zamanda öğretmen toplumun manevi mimarıdır. Öğretmenin yüreğindeki saf ve katışıksız sevgi tükenmek bilmeyen bir kaynak gibidir. Bu kaynaktan fışkıran tertemiz duygular onu yüceltmektedir. O sevgisiz hiçbir yere varılamayacağına her işin başında ve sonunda bir sevgi olduğuna inanır. Yani öğrencilerine hayatı sevmeyi, mutlu olmayı kısaca en güzel duyguyu; sevgiyi öğretir. İnsanlığın ufkunda parlayan güneş gibidir. O sıcaklığı ile toplumu ısıtır, ışığı ile toplumu aydınlatır. Öğretmen sevginin, hoşgörünün, şefkatin sembolü olmuştur. O bir bahçıvan gibidir. Öğrencilerin kalbi de ekilmemiş tarla gibi. Öğretmen bu tarlaya tohum ekerse iyi verim alır. Ekmezse verim alamaz.

Öğretmen kendisine emanet edilen öğrencileri her türlü fedakarlıklara katlanarak aklın ve bilimin ışığında yetiştirmeye, hayata hazırlamaya, onları yüksek ahlaklı, karakterli, kişilikli, vatanını milletini seven, bağısız, bilimsel düşünme gücüne sahip birer fert olarak topluma kazandırmaya çalışmaktadır.

Öğretmen işini iyi yapmakla mükellef bir sanatkardır. Bu sebeple yapması gerekeni veya daha fazlasını yapmalıdır. Her türlü sıkıntı ve dertten arınmış, yapılması gerekeni zamanda, yapılması gerektiği kalitede yapmalıdır. Tüm bunları canı istese de istemese de yapma durumundadır. Çünkü yetiştirdiği insanlara hem geleceğini, hem kendisini hem de ülkesini emanet edecektir. Bin bir türlü güçlüklerin işini iyi yapmasına engel olmamalıdır.

Her türlü fedakarlıklara katlanarak gerektiğinde sağlığını, bile hiçe sayıp geleceğin nesillerini şekillendiren öğretmenlerimize şükranlarımızı arz ediyor, sağlık, mutluluk, başarı dileklerimizle en içten saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. 

Sağlıcakla ve mutlulukla kalın.

Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber