Ana Sayfa > SİYASET

Milletçe mücadele şart
28 Ağustos 2019
Bu haber 282 kez okundu
MHP Ankara Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Nevin Taşlıcay, Emine Bulut olayını ve kadına şiddetin önlenmesi konusunda yapılması gerekenleri değerlendirdi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Emine Bulut olayının ekonomik zorluklarla, gelenek ve göreneklerimizle, kanunların yetersizliği ile izah edilemeyeceğini belirten Nevin Taşlıçay, “Sorun maruz kaldığımız kültür yozlaşmasında, içeriğinde şiddetsiz bir an geçmeyen dizilerde, şiddet içerikli oyunlarda, kavganın normalleştiği meclis görüntülerinde, terörü ve terörden gücünü alan partiyi destekleyen aydın ve sanatçılarda, ölümü meşrulaştıran ve bunun üzerini demokrasi ile örtmeye çalışanlarda aranmalıdır” dedi.

Taşlıçay, “Kadın, çocuk ya da hayvan; sırf güçsüz oldukları için şiddetin baş mağduru olmasın diye mücadelemiz devam edecek. Kolay olmasa da bu kararlılığımız en önemli gücümüz olmaya devam edecek. Nasıl terörle mücadelede çok önemli yol kat ettiysek, kadına şiddetle mücadele de devletin kararlılığı ve bu kararın kurumlarımızca benimsenmesi ilk ve en önemli şarttır. Devletimizin caydırıcılığı olmadan söylenen her şey eksik kalacaktır” dedi.

MHP Ankara Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Nevin Taşlıcay, Emine Bulut olayını ve kadına şiddetin önlenmesi konusunda yapılması gerekenleri TÜRKGÜN’e değerlendirdi.

Nevin Taşlıçay, bu sefer kara haberin Kırıkkale’den, her zamankinden daha tez geldiğini hatırlatarak,  şu açıklamayı yaptı:

38 yaşındaki Emine Bulut, “Ölmek istemiyorum!” diye feryat ederken; 10 yaşındaki kızı Elif, “Anne, lütfen ölme!” diyerek yalvarıyordu. Hala kulaklarımızda çığlıkları. Bu vahşeti, ekonomik zorluklarla, gelenek ve göreneklerimizle, İslam diniyle, İstanbul Sözleşmesiyle, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi yasasıyla anlaşılabilir kılmamız mümkün değil. Sorunun nedenleri kadim geleneğimizde, sevgi ve hoşgörü dini İslam’da değil; maruz kaldığımız kültür yozlaşmasında, içeriğinde şiddetsiz bir an geçmeyen dizilerde, şiddet içerikli oyunlarda, kavganın normalleştiği meclis görüntülerinde, terörü ve terörden gücünü alan partiyi destekleyen aydın ve sanatçılarda, ölümü meşrulaştıran ve bunun üzerini demokrasi ile örtmeye çalışanlarda aranmalıdır.

Sorun çok daha derinlerde. İstediğiniz yasayı çıkarın, hatta şiddeti şiddetle telin edin; şiddeti içselleştirmiş, radikalleşmiş bireyler yetiştiği sürece, varacağınız yer yine şiddet olacaktır. Meselenin çözümü için topyekûn bir seferberlik, dört başı mamur bir eylem planı şarttır. Bu kapsamda Emine Bulut’un şahsında kadınlarımızı, kızı Elif’in şahsında çocuklarımızı, “seni öldürür, paşa paşa yatarım” diyen cani eski kocanın şahsında toplumsal şiddeti, olayı görüntüleyen gencin şahsında sosyal medya çılgınlığımızı, sadece bakmakla yetinen ilk yardımdan bihaber toplumumuzu, kadına şiddetle ilgili yasalarımızı, kurumlarımızı ve tabi ki medyayı tahlil etmek gerekiyor.

NE İLK NE SON KADINA ŞİDDET

Ne ilk ne son kadına şiddet. Bir kez daha insanlığımızdan utandık, bir kez daha acziyetimizi gördük. Söylenecekler bir hışımla söylendi ve hiçbirimiz üzerine alınmadan; eleştirilerimizi birer ok gibi fırlattık etrafa. Bin yıldır bizi ayakta tutan geleneklerimize göreneklerimize de küfürler savruldu, dinimize de dil uzatıldı. Her şeyin başat sebebi kültürümüzmüş, birçokları bunu iddia etti. Yetmedi, Veda Hutbesindeki “kadınlar emanettir” gibi her dem övündüğümüz kadim düşünceye bile çatıldı. Öyle ki emanet kavramının anlamını, derinliğini, hukukunu dahi unuttuğumuzu da bu vesile ile görmüş olduk. Oysa, sadece mal, mülk emanet edilmez bizim kültürümüzde ve dahi emanetin sahibi de değilsinizdir.  

Bu anlayışla kendi canlarımız da emanettir bize. Ancak, fırsat bulmuşken günah keçisi aramak, birtakım hesaplaşmaları yeniden meydana çıkarmak adet oldu bizde. Halbuki “birbirini sevmek için bahane arayan” bir millettik biz. İpin ucunu yakalamak ise işte tam burada mümkün. Şiddet, sokakta, evin içinde, iş yerinde, çocuklarımızın gözünün önünde, okulda ve daha nicesinde kendine kolayca yer buluyor. Toplumsal psikolojimiz üzerine uzun uzun düşünmek, araştırmak kaçınılmaz oldu.

Yoksa bir çırpıda gelenek ve göreneklerimize suç atmak, binlerce yıllık geleneğin taşıyıcısı, toplumun mimarı olan kadını şiddetle bağdaştırmak akıl işi değildir. Hele bir de aile içi şiddetin müsebbibi olarak kadını görmek, kadının çocuk yetiştirme tarzını hedef göstermek, kadını korumak için hazırlanmış yasalarda sorunu aramak büyük bir yanılgıdır.                            

Politika, şiddete karşı sözü tesis etmektir denir. Bu minvalde toplum içi şiddetle ilgili pek çok kez cümle kurduk, yayınlar çıkardık. Sağlıkta, sporda, iş yerinde, ailede şiddeti pek çok defa gündeme getirdik. Ancak “ölüm” tüm sözleri, çalışmaları sıfırlıyor. Tek bir ölüm ile söyledikleriniz, yaptıklarınız adeta boşa çıkıyor. Elbette şiddetle olan mücadele azmimizi yitirmeyeceğiz. Ne teröre pabuç bırakacağız ne magandalığı cezasız bırakacağız. Ama daha önemlisi toplumsal şiddeti kaynağından kurutmak için elimizden geleni ortaya koyacağız. Kadın, çocuk ya da hayvan; sırf güçsüz oldukları için şiddetin baş mağduru olmasın diye mücadelemiz devam edecek.

Kolay olmasa da bu kararlılığımız en önemli gücümüz olmaya devam edecek. Nasıl terörle mücadelede çok önemli yol kat ettiysek, kadına şiddetle mücadele de devletin kararlılığı ve bu kararın kurumlarımızca benimsenmesi ilk ve en önemli şarttır. Devletimizin caydırıcılığı olmadan söylenen her şey eksik kalacaktır. Gerek eğitim sistemimizdeki şiddetle mücadele gerek ceza infaz yasasındaki düzenlemeler; devletin hem yasama hem yürütme hem de yargı olarak kararlılığı ile mümkün olacaktır. 

Şiddete meyilli nesiller, öfke kontrolü olmayan, tahammülsüz bireyler yetiştirdiğiniz müddetçe çıkardığınız yasalar elbette çözüm olmayacaktır. Yine en kapsamlı yasaları çıkarsanız dahi uygulanmadığı müddetçe sonuç almanız da mümkün değildir. Yasama organınız ağır işlerse, kadınlarınızı ölümle baş başa bırakmış olursunuz. Emniyet güçleriniz olayı savcılığa aylar sonra intikal ettirirse alacağınız hiçbir önlem işe yaramaz. Hasılı, en ince ayrıntısına kadar düşünülmeden atılan her adım güdük kalmaktadır, kalmaya da devam edecektir.

Toplumsal duyarlılığı artırmamız insani görevimizdir, vicdani sorumluluğumuzdur. Şiddet uygulayanın yaptıkları yanına kar kalmaktadır, mağdurun yaşadıklarını sinesine çekmesi toplumumuzca çıkış yolu olarak gösterilmektedir. Çevremizdeki şiddet vakalarına sessiz kalışımız çok daha ağır şiddet olaylarını yanında getirmektedir. Psikolojik tacizleri görmezden gelmek en kötü alışkanlığımız olmuştur. Halbuki çocuk ya da kadın, güçsüzlüğünden dolayı bir başkasının tüm zorbalığını içine sindiren bireylerden haberdarız. Ancak bunu güvenlik güçlerine, ilgili kurumlara bildirmekte son derece çekingeniz. Buradaki çekingenliğin sebebi yasal boşluklar ise bu da vakit kaybetmeden çözülmelidir.

Çocuk istismarı ve kadına şiddette “Gizli Tanıklık” hayata geçirilmeli ve itinayla uygulanmalıdır. Cinnet hali yaşanmadan önce bunun emareleri güçlü şekilde görülmektedir. Önleyici hizmet sunabilmek için ise toplumsal duyarlılık, bireysel farkındalık hızla arttırılmalıdır. Bu çalışmalar için Sağlık Bakanlığı’nın Toplum Sağlığı Hizmetleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet ve Jandarma Teşkilatı, Milli Eğitim Bakanlığı ve elbette medya kuruluşları bir araya gelerek kapsayıcı bir çalışma yapmalıdırlar.

Dayısı tarafından cinsel istismara uğrayan kız çocuğunun durumunu annesi, akranları tarafından taciz edilen çocuğu okul müdürü örtbas etmeye kalkışırsa, şiddetle mücadeleyi engellemeniz imkansız hale gelir. Defalarca tecavüze uğrayan kadına toplumda kötü gözle bakarsanız, kadını çaresizlikle baş başa bırakırsınız. Toplumsal duyarlılığın artırılması, milletçe verilecek bir mücadelenin sonucunda elde edilecek bir kazanımdır.

Çocuklarımız, yarınlarımızdır. Onları içine ittiğimiz şiddet sarmalı sadece bugünümüzü değil yarınlarımızı da ipotek altına almaktadır. Yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki şiddetle muhatap olan çocuklar için tehlike çanları güçlü çalıyor. Eğer onları bu ortamlardan uzak tutmayı beceremezsek daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmamız olası. Akran zorbalığı ile mücadeleyi öncelememiz şart. En çok önemsediğimiz eğitim yuvalarını şiddete teslim edersek gidecek yolumuz kalmaz. Bu itibarla akran zorbalığı ve okul içi şiddetle ilgili hem yasal hem farkındalık çalışmaları acilen başlatılmalıdır.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın etki analizi yapılarak genişletilmesi elzemdir. Bu yasayla ilgili revize için bizlerin de çalışmaları devam ediyor. Ancak başka bir açıdan da biliyoruz ki yasalar kadar uygulaması da önemlidir. Bu sebeple kurumlarımızın ivedilikle ve titizlikle işlemesi de yürütmenin önceliği arasında olmalıdır. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bu çerçevede çalışmalarını sürdürmektedir. Fakat kadına şiddetle ilgili tüm kurumlar arasında önemli bir koordinasyon eksikliği olduğu da gözükmektedir. Yasaların hayata geçirilmesi için kurumlararası koordinasyonun sağlanması acil bir durumdur.

Son olarak medyamız da kadına şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği hususlarında sınıfta kalmıştır. Medyadaki erkek egemenlik aşılamamaktadır. Bununla birlikte medyanın kadına şiddet haberleri vermedeki yanlış politikaları da diğer önemli bir meseledir. Halbuki pek çok araştırma gösteriyor ki şiddetin görünürlüğü arttıkça şiddet artıyor. Buna rağmen dizilerdeki ensest ilişkiler, şiddet sahneleri ve kadının aşağılandığı senaryolar artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Mücadelede bu tarafı eksik bırakırsak, inşa ettiklerimizi kendi ellerimizle yıkmaya devam etmiş oluruz. Medyanın tüm organlarıyla bu meselenin çözümüne dahil edilmesi de bu manada ana çözüm önerilerimizden birisidir.

Bunun yanında kadın sığınma evlerinin sayısının artırılması ve önleyici hizmetlerin geliştirilmesi de aciliyete sahip konulardır. Belediyelerimizin bu konuda daha aktif bir yapıya kavuşmalarını bekliyoruz. İnsan hayatı en temel önceliğimizdir. “Şiddete karşı mücadelenin” yanında kadının güvenliğini de önemsiyoruz. Fakat şiddet uygulayan erkeği uzaklaştırmak tek başına çözüm değildir, şiddet başladığı andan itibaren uzaklaştırma gibi koruyucu tedbirlerin yanı sıra rehabilitasyon süreci de başlatılmalıdır. Bu sayede başlatılan tedavi ile, rehabilitasyon sürecinin olumlu sonuçlandırılması halinde ailenin bütünlüğünü korumak da mümkün olabilecektir. Bu hem çocukların psikolojik durumu için hem de ailelerin geleceği için çözüm olabilecek bir yöntemdir.

Ve son olarak Emine Bulut olayında bir başka dikkat çekici hususa işaret etmek istiyorum. Kadının yaralandıktan sonra bağırırken, ona hiçbir tıbbi müdahalenin yapılamamasını gözden kaçırmamalıyız. Bu sebeple milletçe ilk yardım eğitimi almanın gerekliliğini de görmezden gelmemeliyiz.

Toplumsal duyarlılığı yüksek, bilinçli ve huzurlu bir ortamı hep birlikte inşa edeceğiz. Kadınlar mutlu olursa Türkiye huzurlu olur, bu bilinçle toplumun huzurunu sağlayacağız. Kadınlarımızı güçlendireceğiz, Türkiye’yi büyüteceğiz. Çağrımız, topyekün mücadeleye, politikaların kararlı bir şekilde uygulanmasına. İnanıyoruz ki devletimizin sayesinde kadının toplumsal rolünün yükselişi tüm engellemelere rağmen devam edecektir.

Emine Bulut’a rahmet diliyor, kızı Elif’i emanetimiz kabul ediyoruz. Kadına şiddetin son bulması için herkesi, şiddetle mücadeleye davet ediyoruz.TürkgünFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
Özalp Kaymakamından MHP’ye ziyaret 07 Aralık 2019
Avcı'dan Karalar'a "hizmet" çağrısı06 Aralık 2019
Haberal: Yenikent ilçe olsun06 Aralık 2019
Anlaşma ile Doğu Akdeniz jeopolitiği lehimize değişiyor06 Aralık 2019
Taytak: Göç sorununu en derinden yaşayan ülkeyiz06 Aralık 2019
Fendoğlu, Malatya'nın taleplerini dile getirdi05 Aralık 2019
Fikrî ahlaksızlığı ayyuka çıkmış mendeburdur02 Aralık 2019
Rifat Serdaroğlu’na: Sen kaç paralık adamsın?30 Kasım 2019
Mustafa Kalaycı, Bakan Mehmet Cahit Turhan’a sorular yöneltti29 Kasım 2019
AMANOS TÜNELİ PROJESİNE DESTEK28 Kasım 2019
ÜNİVERSİTELERİMİZ BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETİM MERKEZLERİ HÂLİNE GETİRİLMELİ27 Kasım 2019
Türk milletinin erken seçime ihtiyacı yoktur22 Kasım 2019
İP Beştepe’den bakanlık dilenir hale geldi21 Kasım 2019
MHP'li Yalçın, Yargı Eli birgün Rahmi Turan'ında yakasını toplayacaktır21 Kasım 2019
Başkan AVCI’dan Ortak irade çağrısı, mağdur işçileri de sevindirelim!20 Kasım 2019
AB, Kıbrıs konusunda karar merci olamaz19 Kasım 2019
Türk milletine biçilen kefen, her seferinde yırtılıp atılmıştır19 Kasım 2019
MHP'Lİ ERDEM'DEN KANUN TEKLİFİ…07 Kasım 2019
Vatandaş istedi, Milletvekili Özdemir Meclise taşıdı04 Kasım 2019
Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli önderliğinde yol aldı30 Ekim 2019
Türkiye artık yolu açılan ülke olmaktan çıktı 27 Ekim 2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye ziyaret23 Ekim 2019
Kılıçdaroğlu ucuz yalana sarıldı22 Ekim 2019
ABD ve Türkiye'den 13 maddelik ortak açıklama18 Ekim 2019
Bu şerefsiz ifadeleri ayaklarımızın altına alıp çiğniyoruz13 Ekim 2019
SEVİYESİZ İTHAMLAR09 Ekim 2019
YÖNETİMDE İSTİKRAR, TEMSİLDE ADALET"01 Ekim 2019
Sorunlardan çıkış yolu milli birliği korumak30 Eylül 2019
'Beraberce felaketlere karşı direneceğiz'30 Eylül 2019
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlaması30 Eylül 2019
Sen kim, Ülkücüler kim! Edebinle otur29 Eylül 2019
Semih Yalçın: CHP, ayak bağı olmaya memur edilmiş bir partidir28 Eylül 2019
TUNÇ SOYER, PKK’YA KUCAK AÇMAKTADIR27 Eylül 2019
Kendisi zillet ittifakının “cücük ortağı” 25 Eylül 2019
MHP'li Yalçın'dan Akşener'e: Ülkücülerin elleri yakanda olacak25 Eylül 2019
Semih Yalçın'dan gazeteci Balbay'a sert tepki22 Eylül 2019
MHP'den esnafa "Siftah bizden bereket Allah'tan" ziyareti22 Eylül 2019
Başkan Kılıç'tan Ankara çıkarması22 Eylül 2019
Başkan Erdoğan;"Hep beraber yarım asırlık ulu çınarın altında buluşalım"22 Eylül 2019
Cumhur İttifakı, bir koalisyon ortaklığı değildir. 17 Eylül 2019
Aşure ikramı15 Eylül 2019
Şehidin ismi kütüphanede yaşatılacak13 Eylül 2019
MHP'li Sözlü'den Karalar'a 'Hodri Meydan'10 Eylül 2019
Kaftancıoğlu'nu savunan Akşener'e sert tepki09 Eylül 2019
Hüseyin SÖZLÜ'nün basın toplantısına davet09 Eylül 2019
"Hafızası olan millet ayakta kalır"09 Eylül 2019
MHP'li Aycan: "İdamı isteyen tek partiyiz"05 Eylül 2019
Semih Yalçın: ''CHP hastadır"31 Ağustos 2019
“Kapitalist zihniyetle Adana hizmet alamaz”29 Ağustos 2019
"Malazgirt Zaferi, Türkiye Cumhuriyetinin bir harcıdır"26 Ağustos 2019
"Türk Adaleti en ağır cezayı verecektir" 25 Ağustos 2019
'Teyakkuzda olacağız'24 Ağustos 2019
MHP'li Yalçın'dan Gül ve Davutoğlu’na sert tepki!20 Ağustos 2019
Yanlışta ısrar etmek, helak olmaya koşmaktır16 Ağustos 2019
MHP’DEN HAZZETMEYEN SATILIK UŞAKLAR16 Ağustos 2019
SANCAKLI: MHP TÜRKİYE’NİN SİGORTASIDIR13 Ağustos 2019
Ülkü Ocakları'ndan haydut çıkmaz 05 Ağustos 2019
Çarşaf listeleri adeta “Yurtta Sulh Konseyi”nin isimlerinden ibarettir04 Ağustos 2019
Parlamenterler Derneği Genel Başkanı Bukan: Bahçeli’nin çağrısı iyi değerlendirilmeli.02 Ağustos 2019
MURAT KAÇAK SONUNDA PATLADI. “AYIPTIR, GÜNAHTIR”31 Temmuz 2019
MHP'li Arkaz: Sivas’a Laf Söylemek Tarihe İhanettir 31 Temmuz 2019
Arzumuz Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri30 Temmuz 2019
Tarsus Ülkü Ocakları Başkanımız yalnız değildir.26 Temmuz 2019
MHP üzerindeki oyunlara dikkat : Fitneçağ’ın İçyüzü25 Temmuz 2019
"Tarafsız basın demokrasinin yaşam damarlarındandır"25 Temmuz 2019
Yalçın, ‘‘Fitneçağın mümessili höykürmüş daha da ötesi hırlamış.’’ 24 Temmuz 2019
MHP verdiği sözü tuttu23 Temmuz 2019
Büyükataman'dan Fitneci Yeniçağ'ın yazarına sert tepki23 Temmuz 2019
“ÖNCE KİRLİ ALGI ÜRETİP SONRA KIYIM YAPILIYOR”22 Temmuz 2019
‘İstikamet Kızıl Elma’ diyen askerden Bahçeli’ye ziyaret20 Temmuz 2019
''ASIL MAKSADINI GİZLİYOR''19 Temmuz 2019
Başkan Gündoğdu'dan 15 Temmuz Mesajı16 Temmuz 2019
Özgür Özel'in niyeti üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir." 11 Temmuz 2019
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a sert tepki11 Temmuz 2019
AKŞENER’İN İFTİRALARINA SERT CEVAP10 Temmuz 2019
'Fitne' uyarısı09 Temmuz 2019
Avcı: Hedef saptırmak ayıptır çirkindir!07 Temmuz 2019
MHP Merkez İlçe yöneticilerinden Belediye Başkanı Arı'ya ziyaret07 Temmuz 2019
Bahçeli'nin liderliği kitap oldu07 Temmuz 2019
MHP'li Yalçın'dan Mehmet Yakup Yılmaz'a: Siz bir psikiyatra görünün!04 Temmuz 2019
İP’in ucuz siyaset şovu . . . 03 Temmuz 2019
Akçay: İP kimliksiz kumpanyadır!22 Haziran 2019
Vay politika kokarcası vay!22 Haziran 2019
MHP'den İP'li Akşener'e tepki!22 Haziran 2019
MHP İstanbul'un kılcal damarlarına girdi21 Haziran 2019
23 Haziran öncesi MHP'den önemli açıklama!20 Haziran 2019
İstanbul sevdamız, istikbalimiz, bekamızdır19 Haziran 2019
ASARCIK'TA YOLLAR YENİLENİYOR18 Haziran 2019
MHP’nin Mitili, CHP’nin Fitilini Tutuşturdu 18 Haziran 2019
Eğitim, siyasi şaşılığı ve bilgi yüklü merkepliği değiştirmiyor 18 Haziran 2019
İstanbul ehil ellere teslim edilecektir11 Haziran 2019
CELAL ADAN: MİTİL ATILMIŞ DURUMDA 10 Haziran 2019
MHP İSTANBUL’A MİTİLİ ATTI, CHP’NİN FİTİLİ TUTUŞTU10 Haziran 2019
MHP'li Yalçın'dan Dede Cevabı: Neden Oltaya Geldi07 Haziran 2019
Büyükataman: İstanbul seçimi Türkiye için hayati bir seçim halini aldı06 Haziran 2019
Zillet ittifakının adayı koca İstanbul’u satamayacak01 Haziran 2019
İstanbul “dağdan gelenlerin” bağdakini kovmasına müsaade etmeyecek 31 Mayıs 2019
Bahçeli'nin 'beka' vurgusu seçmende karşılık buldu29 Mayıs 2019
Tunceli Belediyesi Komünist Başkana Edirne Ülkü Ocaklarından Sert Tepki 26 Mayıs 2019
TÜRKİYE DÜNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR, DAHA BÜYÜKTÜR16 Mayıs 2019
CHP YSK'nın 'red' kararını malzeme olarak kullanacak15 Mayıs 2019
Açılıma Saçılıma Geçit Vermeyiz14 Mayıs 2019
'Ey CHP, titre ve kendine dön'09 Mayıs 2019
'Türk milleti bu tiyatroyu daha önce izledi'09 Mayıs 2019
CHP'nin maskesi, sefalet ve perişanlığı önleyemeyecektir09 Mayıs 2019
CHP’nin şirazesi kaymıştır08 Mayıs 2019
MHP'den YSK'nin kararının ardından ilk açıklama07 Mayıs 2019
YSK : İSTANBUL'DA SEÇİMLER YENİLENİYOR06 Mayıs 2019
MHP'li Yalçın'dan, Oya Baydar'a sert sözler!06 Mayıs 2019
"Hadiseyi farklı kavramaya çalışmak düpedüz kötü niyet içeren, çirkin bir tutumdur"05 Mayıs 2019
Atatürk’e hakaret eden yazar bozuntusuna ve alkışlayanlara tepki 02 Mayıs 2019
Önceliğimiz daima Türkiye'dir01 Mayıs 2019
TAŞDOĞAN’DAN MACRON’A SERT TEPKİ01 Mayıs 2019
“BAŞKA PARTİNİN MUTLULUĞUNDAN MUTLU OLAN BİR PARTİ!”30 Nisan 2019
"Türkiye kendi iradesine sahip ülkedir"30 Nisan 2019
MHP'li Feti Yıldız : YSK ve af açıklaması28 Nisan 2019
Türkiye'ye tam destek25 Nisan 2019
Sinan Ateş: Bu hassas süreçte herkes ağzından çıkana dikkat etmelidir22 Nisan 2019
İsmet Büyükataman: Tepki görmesi muhtemel yerde bulunması akla ziyandır22 Nisan 2019
MHP Lideri Bahçeli, Kılıçdaroğlu'na saldırıyı değerlendirdi21 Nisan 2019
Adana’da Cumhur İttifakı’ndan “Birlik beraberlik” mesajı!19 Nisan 2019
"Krimi, Fransa’nın Gaziantep'te yaptığı katliama bakmalıdır." 16 Nisan 2019
“Senden Ne Halt Olur, Bir de Bunu Yaz”16 Nisan 2019
Erdoğan ve Bahçeli'den Kritik Görüşme10 Nisan 2019
EKREM İMAMOĞLU KAZANMADI AK PARTİ KAYBETTİ07 Nisan 2019
Avcı’dan ‘Mutlaka sandığa gidelim’ çağrısı30 Mart 2019
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÜLKÜ OCAKLARINA ZİYARET29 Mart 2019
MHP VE AK PARTİ’DEN ORTAK TEŞEKKÜR MESAJI28 Mart 2019
Geleceği Göremeyen Siyasetçi Kör Siyasetçidir28 Mart 2019
"Ceket Devri Bitti Hizmet Devri Başlıyor"28 Mart 2019
‘Beka için milli karar, Cumhur için istikrar’ 28 Mart 2019
MHP'li Büyükataman'dan, CHP'li Altay'a sert tepki!27 Mart 2019
İstanbul Benim Ortak Paydam27 Mart 2019
Zillet ittifakı tahrik siyasetini devreye sokmuştur.27 Mart 2019
Cumhur ittifakı birliktir, berekettir, kardeşliktir26 Mart 2019
Devlet Bahçeli Adana’da!26 Mart 2019
YUSUF BAŞ: ‘’ARTIK ADANA’DA SİYASİ ÇEKİŞMELERDEN UZAK DURULMALI’’26 Mart 2019
Kılıçdaroğlu, Türk milliyetçisi rolünü 31 Mart'ta terk edecektir.26 Mart 2019
Yenikapı'da tarihi anlar!24 Mart 2019
"Milliyetçi Ülkücü Hareket 31 Mart'ta Gerekeni Yapacaktır"23 Mart 2019
AK Parti ve MHP'nin ortak Yenikapı Mitingi açıklaması23 Mart 2019
Devlet Bahçeli Adana’ya geliyor!23 Mart 2019
"Beşiktaş kimsenin arka bahçesi değil"19 Mart 2019
Biz Cumhur İttifakıyız19 Mart 2019
ATATÜRK’Ü KENDİLERİNE ZIRH YAPIYORLAR17 Mart 2019
Avcı: Atatürk hepimizin Kutup Yıldızı’dır!14 Mart 2019
Cumhur İttifakı ülkemizi 2023’e taşıyacak12 Mart 2019
Tuna: "31 Mart'ta Mersin'de Cumhur İttifakı ile Zafer Yazacağız"12 Mart 2019
Taşdoğan;“Bu topraklarda Kürdistan diye bir yer yok”11 Mart 2019
Projeler ne kadar büyürse ve geliştirilirse istihdam o kadar büyüyecektir.10 Mart 2019
Türkiye’nin önünü kesemeyecekler10 Mart 2019
Cumhur İttifakı'nı Durduramayacaklar10 Mart 2019
Akçay: Seçim sonuçlarını en çok Trump merak ediyor09 Mart 2019
31 Mart İzmir için yeniden doğuş günü olacak09 Mart 2019
Büyük Türkiye ülkümüze güçlü Türk kadını ile ulaşacağız08 Mart 2019
‘Kirli eller tarafından 1 Nisan senaryoları planlanıyor’08 Mart 2019
MHP’li Atay’dan Celal Doğan’a sert tepki08 Mart 2019
KILIÇDAROĞLU VE AVANESİ PANİK HÂLİYLE NE SÖYLEDİĞİNİ PEK BİLEMEMEKTEDİR05 Mart 2019
Erkan Akçay’dan 6 kritik soru05 Mart 2019
MHP’li Sadir Durmaz: ‘CHP’nin listesinde PKK’lılar var’05 Mart 2019
MHP'li Erkan Akçay: Yiğitseniz Çıkın Birlikte O Dörtlü Fotoğrafı Verin Bakalım!04 Mart 2019
Özhaseki açıkladı! İsmi Başbuğ Alparslan Türkeş olacak04 Mart 2019
MHP’li Yıldırım’dan Yaşar Okuyan’a sert cevap03 Mart 2019
MHP'DEN SAĞLAM DURUŞ AÇIKLAMASI03 Mart 2019
CHP ve İP’e Atatürk göndermesi02 Mart 2019
MHP’li Özdemir, Köy Enstitüsü binalarının müze olması için teklif verdi02 Mart 2019
Okan Ertorun'dan Cumhur İttifakı ile ilgili Önemli Açıklama01 Mart 2019
Devlet Bahçeli: Türkiye’miz tarihi bir sürecin tam ortasında01 Mart 2019
Semih Yalçın’dan Akşener’e sert cevap!01 Mart 2019
MHP'li Kalyoncu: Kürtlere asıl baskıyı HDP yapıyor28 Şubat 2019
MHP'li Büyükataman'dan, CHP'li Özel'e sert tepki 28 Şubat 2019
MHP'li Semih Yalçın'dan Yaşar Okuyan'ın iftiralarına sert yanıt!28 Şubat 2019
MHP Genel Genel Başkanı Devlet Bahçeli ;​Doğrunun yardımcısı Allah’tır. Aziz milletimizin basireti hayranlık vericidir. 26 Şubat 2019
"Kafalarına Balyoz Gibi Patlarız"26 Şubat 2019
AKŞENER CEVAP VEREMEDİ SURATI ASILDI25 Şubat 2019
MHP’li Yıldırım’dan, Mansur Yavaş’a Tunç Soyer çıkışı!25 Şubat 2019
Bünyamin Avcı’dan ‘Üniversite’ teşekkürü!23 Şubat 2019
“Meclis üyelerimiz zafere inanmış kişilerden oluştu”23 Şubat 2019
ÜLKÜCÜLER MAHREMİNE EL UZATANLARA HADDİNİ BİLDİRECEKTİR!22 Şubat 2019
TÜRK IRKINI YOK ETMEYİ HEDEFLİYORLAR22 Şubat 2019
“ADAM NASIL SATILIR GÖSTERDİLER”21 Şubat 2019
MHP'li Avşar'dan Cumhur İttifakı Açıklaması20 Şubat 2019
Cumhur İttifakı Fark Yaratacak20 Şubat 2019
MHP’den ‘mavi balina’ uyarısı20 Şubat 2019
Cumhur İttifakı genişledi19 Şubat 2019
Alparslan Türkeş Üniversitesi, teklif olarak Meclis’e sunuldu19 Şubat 2019
Binali Yıldırım TBMM Başkanlığını Celal Adan’a devretti19 Şubat 2019
Saadetçilerin bulaştığı pisliği 'bor madeni' bile temizleyemez19 Şubat 2019
Kimse, yerel seçimlerin beka meselesi olmadığını söyleyemez16 Şubat 2019
Bunu yapan vatan hainidir!16 Şubat 2019
MHP’li Osmanağaoğlu: ‘Destekçilere okkalı bir tokat olacaktır’16 Şubat 2019
“ÖZGÜR ÖZEL GİBİ ‘HOMO POLİTİC’ BİR ‘TİPİ TİP’LE 16 Şubat 2019
İTTİFAK GENELGESİ16 Şubat 2019
Parlamenterler Derneği’nden Cumhur İttifakı Destek Çağrısı15 Şubat 2019
“Terörün uzantıları Millet İttifakı’nda”15 Şubat 2019
İP’in ucu, Pensilvanya cambazının boğazındaki tasmaya bağlıdır13 Şubat 2019
CUMHUR İTTİFAKI BENİMSENDİ11 Şubat 2019
AK Parti ve MHP’den Cumhur İttifakı yürüyüşü08 Şubat 2019
TAŞDOĞAN’DAN, GAZİLİK UNVANI MESAJI07 Şubat 2019
Semih Yalçın’dan Cumhur İttifakı açıklaması07 Şubat 2019
"Bizim Aklımız Türkiye'dir"07 Şubat 2019
Genel başkanlık koltuğu, Kılıçdaroğlu’na beş numara bol gelmektedir 07 Şubat 2019
Semih Yalçın’dan ‘İlber Ortaylı’ açıklaması!05 Şubat 2019
Özhaseki’den, Başbuğ Alparslan Türkeş’in mezarına anlamlı ziyaret04 Şubat 2019
Zeyrek’e Haddini Bildirmek Şart Olmuştur.04 Şubat 2019
MHP İl Başkanı Pehlivan; "Türkiye Sevdamızın Milli Markası; Cumhur İttifakı"03 Şubat 2019
Dülgeroğlu: "Pıngıdık Şenliği'ni Uluslararası Platforma Taşıyacağız"03 Şubat 2019
Akar’dan Yuluğ’a teşekkür03 Şubat 2019
MHP İl Başkanı Avcı Tufanbeyli’den başladı03 Şubat 2019
" DARBELERE BEL BAĞLAYAN CHP.. "30 Ocak 2019
MHP’den Tunç Soyer’le ilgili tarihe geçecek açıklama!30 Ocak 2019
Bahçeli’den Yıldırım’ın istifası ile ilgili ilk açıklama30 Ocak 2019
Cumhur İttifakı'nın Adana Belediye Başkan Adayları Tanıtıldı27 Ocak 2019
MHP'nin Af ve EYT Teklifi Komisyonlara Gönderildi!27 Ocak 2019
Cumhur İttifakı Adana Adayları Halkla Buluşuyor25 Ocak 2019
MHP Lideri Bahçeli'den Fazıl Say açıklaması ...19 Ocak 2019
AVCI: ÖNCELİĞİMİZ BELEDİYE DEĞİL, MİLLİ BEKADIR16 Ocak 2019
"Sözlerini Ancak Çakallar Duyabilir"14 Ocak 2019
Cumhur İttifakı, Türk siyasi hayatındaki değişimin önemli bir parçasıdır 14 Ocak 2019
BOZKURT İŞARETİ MHP’YE AİTTİR13 Ocak 2019
Pazarlık değil, karşılıklı jestler oldu13 Ocak 2019
Avcı: Basının kahramanları çalışan gazetecilerdir10 Ocak 2019
BİR AYAĞI PENSİLVANYA’DA, BİR AYAĞI KANDİL’DE08 Ocak 2019
İşadamı Adil Çimen MHP Seyhan Adayı07 Ocak 2019
MHP’li Öztürk’ten avukatlara yeşil pasaport teklifi07 Ocak 2019
“Elveda diyeceklerden değil, El'vefa diyenlerdeniz”01 Ocak 2019
YAMAN BİR AÇMAZDASINIZ !29 Aralık 2018
DAĞ DİBİ AKLIN DİBİ28 Aralık 2018
CHP MİLLİ SAVUNMA BAKANINDAN VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR.27 Aralık 2018
MHP’Lİ VEKİLDEN MUŞ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERİSİ27 Aralık 2018
Bahçeli’den Akpınar’a çağrı!26 Aralık 2018
25 ARALIK GAZİANTEP’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU25 Aralık 2018
Liderimiz Devlet Bahçeli'nin vereceği kararı emir telakki edeceğiz24 Aralık 2018
Değerinizi hurda niyetine heba etmeyin24 Aralık 2018
SARIKAMIŞ HAREKATI EN HÜZÜNLÜ SAYFADIR23 Aralık 2018
MHPLİ ENGİNYURT: "BU YIKIM HAYVANCILIK ADINA BÜYÜK BİR KAYIP"22 Aralık 2018
MHP İl Başkanı Pehlivan: Sarıkamış Türk'ün Aynı Zamanda Fedakarlık Zirvesidir22 Aralık 2018
MHP İL Başkanı Erkan Öztürk Türkler dünyaya İki kez Hükmedecektir22 Aralık 2018
MAKAM İÇİN VATAN SATANLAR, FAHRETTİN PAŞA'YI ANLAYAMAZLAR.22 Aralık 2018
Bahçeli’den sert tepki! ‘Otur yerine geç derdim’21 Aralık 2018
Gözde Özkorul, Antalya Valisi'ne " Göçmenler Günü" ziyareti20 Aralık 2018
‘Hepimiz için bir vatan görevidir!’20 Aralık 2018
TAŞDOĞAN, MİLLİ VE YERLİ SİLAH ÇAĞRISI YAPTI20 Aralık 2018
VATANDAŞ KAPI KAPI SÜRÜNDÜRÜLMEMELİ20 Aralık 2018
Aycan “Kardeşliğimizi, kardeşlik hukukumuzu bozmamak lazım”19 Aralık 2018
CEMAL ENGİNYURT MECLİSTE ADETA KÜKREDİ! 18 Aralık 2018
2019 Yılı Bütçesi Genel Kurul'da18 Aralık 2018
ÖZTÜRK, MEVLANA YI ANDI18 Aralık 2018
MHP’nin Belediye Başkanı Aday tanıtım Töreni gerçekleşti18 Aralık 2018
"Güneydoğu Başta Olmak Üzere Anadolu'nun Birçok Yerinde...17 Aralık 2018

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH