MHP'den Uzman Erbaşların Kamu Kurumlarına Geçişi ile İlgili Kanun Teklifi

31 Mart 2016
759 Haber Okunma   1 Haber Yorum

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, uzman erbaşların kamu kurumlarına geçmesi için kanuna eklenen 7 yıl çalışma şartından dolayı mağduriyetlerinin giderilmesi hakkında kanun teklifi verdi.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, uzman erbaşların kamu kurumlarına geçmesi için kanuna eklenen 7 yıl çalışma şartından dolayı mağduriyetlerinin giderilmesi hakkında kanun teklifi verdi. Uzman erbaşların diğer kamu kurumlarına geçmek için istifa ettikten sonra 6663 sayılı kanunla getirilen en az 7 yıl çalışmış olma şartından dolayı mağdur olmalarının önüne geçilmesi için verilen kanun teklifinde, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun 5. maddesine, ‘en az 7 hizmet yılını tamamlamış' olma şartı, kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce görevinden ayrılmış olan uzman erbaşlar hakkında uygulanmaz’ ibaresi eklendi. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. 

Kanun teklifinin gerekçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri emrinde zor şartlarda görev yapan Uzman Erbaşların, emeklilik hakkına sahip olmadan görevden ayrıldıklarında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait devlet memuru kadrolarında görev almada sıkıntı yaşayabildiklerini belirten Aksu, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde, yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla istihdam edilen uzman erbaşlar; iki ila beş yıl arasında değişen sürelerle imzalanan sözleşmelerle göreve başlamakta ve göreve devamlarının istenmesi durumunda müteakip sözleşmeleri bir ila beş yıl arasında değişen sürelerde olmaktadır.” dedi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci maddesinde yer alan düzenleme çerçevesinde, Uzman Erbaş Kanununa tabi personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanların, boş kadro bulunması ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımaları kaydı ile 657 sayılı Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanması da mümkün olabildiğini kaydeden Aksu, “Ancak, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5. Maddesine 6663 sayılı Kanunun 14. Maddesi ile eklenen fıkra ile uzman erbaşların yedi hizmet yılını doldurmadan diğer kurumlara naklen veya açıktan atama yoluyla geçişi engellenmiştir. Bu durum, diğer kurumlara geçmek için görevinden istifa etmiş ancak yedi hizmet yılını doldurmamış olan uzman erbaşların mağduriyetine yol açmıştır. Bu nedenle, Kanun teklifimizle ilgililerin mağduriyetini gidermek amacıyla 6663 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce görevinden istifa etmiş uzman erbaşların söz konusu hükümden istisna edilmeleri amaçlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Teklifinde Uzman Erbaşların diğer kamu kurumlarına geçmek için istifa ettikten sonra 6663 sayılı kanunla getirilen en az yedi yıl çalışmış olma şartından dolayı mağdur olmalarının önüne geçilmesi öngörüldüğünü anlatan Aksu’nun kanun teklifi şu şekilde: “18/3/1986 tarih ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 

‘Geçici Madde 3. 6663 sayılı Kanunun 14. Maddesi ile bu Kanunun 5’inci maddesine eklenen fıkradaki “en az yedi hizmet yılını tamamlamış” olma şartı, Kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce görevinden ayrılmış olan uzman erbaşlar hakkında uygulanmaz.”

Yorumlar(1)
  adana:
[11.10.2016 - 15:17]  
sayın vekilim ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Yıllardır TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ içerisinde üvey evlat, pardon ABD' NİN TÜRKİYE versiyonu BEYAZ ZENCİ müamelesi gördük vede yaşadık. Şuan ülkemizde her gecen gün farklı olayları yaşanmaktayız. Müstafi uzman erbaşların 6663 sayılı kanun hükmünde kararnamesi ile alınan bu magduriyetimize hiç bir kesimden destek gelmemektedir. ailelerimiz perişan, haciz yoluyla eşinden çocuklarını gören silah arkaadşlarımız var. lütfen ama lütfen atanmayan uzman erbaşlara birileri sahip çıksın. Klavyeden oturupta bırakmıyaydınız diyerek kimse yazmasın işte buyrun İÇ GÜV.HRK. BÖLGESİ orda. bizler vatanı görevimizi yaptık, üstüne üstük meslek olarak yazılı sınav, sözlü mulakatlar,spor testi, saglık raporları alarak uzman erbaş olduk. Ama içerdeki MOBBİNG uygulamalara karşı karşıya kaldık. Anlatalılacak çok söz var ama bizleri böyle soğuk pskolojik kanunlarla VATAN VE BAYRAKTAN (VATAN AŞKINDAN) hiçkimsenin sogutmaya hakkı yoktur. Bugün Barıştayız yarımınız belli değil herangibi savaşta ilk çagrılacak insanlar bizleriz.( ÜLKE VE BAYRAK İÇİN SEVE SEVE )
Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*




(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber