Sertan Duran"Seçme ve seçilme hakkı kutsaldır"

05 Aralık 2017
116 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Sertan Duran, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. yıl dönümünü kutladı.

MHP Adana İl Başkanı Sertan Duran’dan 5 Aralık mesajı...

Duran, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetin en büyük nimetlerinden biri de kuşkusuz, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmiş olmasıdır. Sadece bu çağdaş ve cesur adım bile, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiyi, çoğulcu katılımı, eşitliği ne denli benimsediğini, aydın ve ileri görüşlü bir lider olduğunun kanıtı olmaya yeter.” dedi.

DÜNYADA YANKI UYANDIRAN KARAR

Duran şöyle devam etti :

“5 Aralık 1934 tarihinde alınan bu karar, devlet hayatında daima kadınlara etkin konumlar veren Türk milleti için siyasal alanda açılmış yeni bir sayfa olmakla birlikte, en büyük yankıyı Dünyanın diğer ülkelerinde görmüş ve uygarlık tarihine altın harflerle yazılmıştır. Çünkü; o yıllarda pek çok Batılı ülkelerde dahi kadınlar böylesi haklara sahip değillerdi.”

BAHÇELİ, KADINLARA POZİTİF DEĞER ATFEDİYOR

Sertan Duran, “Evvela kabul etmek gerekir ki, seçme ve seçilme hakkı kutsaldır. Kadınlara siyasal hayata müdahil olma ve yönlendirme hakkı kazandıran, yerel ve genel idarede söz sahibi olma imkânı tanıyan, cinsiyete dayalı ayrımcılığı rafa kaldıran bu kararı ülkemiz adına çok önemli bir kazanım olarak görüyoruz. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin her zaman pozitif değer atfettiği kadınlarımızın sadece siyasette değil, ekonomide, eğitimde, ticarette, bilim, sanat ve sosyal hayatta, özetle her alanda varlık göstermesinin gerekliliğine samimiyetle inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

KADINA ŞİDDET ÜZÜNTÜ VERİCİ

MHP Adana İl Başkanı Sertan Duran, mesajını şu ifadelerle bitirdi:

“Ancak ne acıdır ki, 83 yıl önce ‘toplumun diğer yarısı’ olduğu gerçeğinden hareketle demokratik hakları verilen kadınlarımızın bugün maruz kaldığı ve birçoğu cinayetle biten şiddet, baskı, kötü muamele gibi olayların artması, hepimizi derinden üzmektedir. 83 yıl önce kadını yücelten Türkiye bugün ‘Kadına şiddet ayıbından’ kurtulmalıdır. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. yıl dönümünü bu duygu ve düşüncelerle idrak ederken, ebedi milli önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, devletimize milletimize hizmet etmiş tüm kahramanları rahmetle anıyor, başta kadınlar için olmak üzere hepimiz için yarınların daha güzel olmasını diliyorum.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber