PATRONLAR YASALARI HİÇE SAYIYOR!

06 Aralık 2017
85 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Ülkücü İşçiler Derneği Ege Bölge Başkanı Mehmet Salih İrdem, Dünya Madenciler Günü sebebiyle yazılı bir basın açıklaması ile Maden işçilerinin sorunlarını bir kez daha gündeme getirerek gözler önüne serdi. Madencileri herkes unutsa da Ülkücü İşçiler Derneği'nin unutmayacağını ifade eden Başkan İrdem, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Türkiye'de maden iş kolu iş kazalarında daha doğrusu iş cinayetlerinin yaşandığı en riskli iş kollarının başında gelmektedir. Madenlerde yaşanan iş kazaları her geçen gün can almaya devam etmektedir.  Son yıllarda en büyük katliamlarının yaşanıldığı Soma ve Ermenek’ten ders çıkarılmadığını görmekteyiz. 2016 yılında 73 maden işçisi 2017 yılında 80 maden işçisi yerin metrelerce altında ihmal ve denetimsizlikler nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Yine yüzlerce maden işçisi mesleki hastalıklara yakalanarak sağlıklarından olmuştur. Maalesef maden işçilerinin sorunları iş sağlığı ve güvenliği ile sınırlı değildir. Özellikle Karaman Ermenek, Ankara Beypazarı, Zonguldak, Eskişehir, Manisa, Konya, Denizli, Isparta illeri başta olmak üzere binlerce maden işçisi alın terinin karşılığı olan maaşlarını aylardır alamamaktadır.Yine binlerce maden işçisi hakkını aradığı için işten çıkarılmakta, bakmakla yükümlü olduğu aileleriyle birlikte açlığa itilmektedir. Binlerce maden işçisi sendikaya üye olduğu gerekçesiyle haksız yere işten çıkarılmaktadır. Kamuya ait madenlerde çalışan yine  binlerce işçi özelleştirme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.
 
MADEN İŞÇİLERİ FİŞLENİYOR

Yine Karaman Ermenek’te yüzlerce işçi maaşları alamadı için haklarını aramak için grev başlatmış, hükümetin maden sahalarını özelleştirilmesinden dolayı maden sahaları bir kişiye tabiri caizse peşkeş çekilmiştir. Maden sahasının sahibi olan kişi maden sahasının içinde bulunan ocakları 2. ve 3. Kişilere kiraya vermekte ama kiraya verdiği ocaklarında müdürlüğünü yine maden sahasının sahibi üstlenerek sahanın kontrolünü elinde tutmaktadır. Bunun neticesinde maaşlarını alamayan işçiler haklarını aradıklarında işten çıkarılmakta ve Ermenek’teki maden sahasındaki bunun diğer ocaklara isimleri verilerek Fişlenmekte işe alınmaması konusunda talimat verilmektedir.
 
PATRONLAR YASALARI HİÇE SAYIYOR
 
Soma faciasından sonra çıkarılan torba yasa ile maden işçilerinin haklarında iyileştirme gidilmiştir. Çalışma saatleri düşürülmüş ücretleri net 2 asgari ücret oranında atış sağlanmış haftalık ve yıllık izinleri düzeltilmiştir. Fakat iş verenler çıkarılan bu yasaları yok hükmünde görmektedir ve farklı uygulamalarla kendilerini daha karlı çıkarmanın peşine düşmüştür. Çalıma saati 8 saatten 6 saate düşürülmesi nedeniyle iş veren işçinin 1 saat yemek molasını ve servislerini kaldırmıştır. Yine net 2 asgari ücret olan 2800 TL’yi banka hesaplarına yatırıp 600 TL’yi geri işçiden almaktadır. Bu uygulamalara uymayan veya 600 TL’yi geri elden işverene vermeyen işçinin işine son verilmektedir.
 
Bir avuç kömür için canlarını veren maden işçilerimiz yanlız ve sahipsiz değildir. Ülkücü İşçiler Derneği Genel Merkez İl ve ilçe teşkilatlarımız yaşanan bu sorunların karşısında maden işçisinin yanındadır. 2017 yılı içinde Ülkücü İşçiler Derneği Genel Merkezimiz maaşlarını alamayan yurdun dört bir tarafından toplamda 2 bin işçinin maaşlarının ödenmesini sağlamıştır. Yine maaşlarını alan işçiilere başta Ermenek olmak üzere Hukuk ve Eğitim birimleri İş hukuku eğitimi vererek işçilerinin bilinçlendirerek haklarını savunmaları konusunda yanlarında olmuştur. Yine Genel Merkezimiz Haksız yere işten çıkarılan maaşlarını ve tazminatları ödenmeyen maden İşçilerimize ücretsiz hukuki destek vererek davalarını üstlenmektedir.  Bizler Ülkücü İşçiler Derneği olarak Maden işçilerimizin alın terine göz dikilmesine hakkının gasp edilmesine ve yerin yüzlerce metre altında Can vermelerine göz yummayacak sessiz kalmayacağız ve Maden işçilerimizin her zaman yanlarında haklarının savunucusu olacağımızı tüm kamuoyuna sunuyoruz.


mericulukus.com

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber