Terör Avrupa'yı bir kez daha vurdu

04 Haziran 2017
401 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Mart ayında Westminster Köprüsü, 22 Mayıs'ta ise Manchester Arena saldırılarının ardından teröristlerin hedefi bir kez daha İngiltere'nin başkent Londra'ydı.

Londra'nın merkezindeki  Londra Köprüsünde hızla giden bir minibüs yayaları ezerek geçti. Teröristler, minibüsten indikten sonra bu kez bıçaklarla insanlarla saldırmaya başladı. Köprüden 500 metre uzaktaki Borough Pazarı dehşetin başka bir adresi oldu.

Bir saldırı haberi de güneydeki Vauxhall bölgesinden geldi. İngiliz polisi terör saldırısının 3 failinin vurularak öldürüldüğünü, saldırılarda bu kişiler dışında en az 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, en az 30 kişinin de yaralandığını açıkladı.

 

İngiltere Manchester saldırısının ardından bu kez başkentin merkezindeki Londra Köprüsü'nde başlayan terör dalgasıyla sarsıldı.   İngiliz polisi, Londra'daki  terör saldırısının 3 failinin vurularak öldürüldüğünü, saldırılarda bu kişiler dışında en az 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Polisten yapılan açıklamada, Londra Köprüsü ve yakınındaki Borough Pazarı'nda önceki  gece yerel saatle 22.00 civarında yaşanan saldırılarda en az 6 kişinin hayatını kaybettiği, saldırıyı düzenleyen 3 erkeğin vurularak öldürüldüğü bildirildi.

 

Açıklamada, köprü üzerinde yayaları ezen minibüsün daha sonra köprünün güney ucunda bulunan Borough Pazarı'na yöneldiği, burada araçtan çıkan 3 saldırganın çevrede bulunanları bıçakladığı ifade edildi. Saldırıda  en az 30 kişi de yaralandı.

Saldırılarda yaralananlar arasında bir de polisin bulunduğu belirtildi. Saldırganların bomba düzeneğini andıran yelekler giydiği ancak bunların gerçek çıkmadığı kaydedildi.

Polis, saldırıda yaralanan 20 kişinin 6 farklı hastanede tedavi altına alındığını bildirdi.

İNGİLTERE BAŞKANI MAY: TERÖR SALDIRI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ

Seçim kampanyasını yarıda keserek başkente dönen Başbakan Theresa May, yaptığı yazılı açıklamada, polisin olayı "potansiyel terör saldırısı" olarak ele aldığını bildirmişti.

Londra polisinin kendisine bağlı olarak çalıştığı belediye başkanı Sadık Han da yaptığı açıklamada, olayı doğrudan "terör saldırısı" olarak nitelendirdi.

 

Başbakan May'in başkanlığında dün sabah üst düzey güvenlik bürokratlarının da katıldığı bir acil durum kabine toplantısı (Cobra) yapıldığı açıklandı.

Önceki hafta Manchester kentinde meydana gelen ve 22 kişinin öldüğü intihar saldırısının ardından ülkede terör tehdit seviyesi en üst basamak olan "kritik"e çıkarılmıştı. Yaklaşık bir hafta süreyle bu basamakta tutulan tehdit seviyesi geçen hafta Cumartesi günü eski düzeyi olan "ciddi"ye çekilmişti.

 

BAŞKENTİN YOĞUN BÖLGELERİ ARASINDA

Kentin merkezindeki ve ünlü Thames Nehri üzerindeki Londra Köprüsü, özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler arasında yer alıyor. Köprü, tarihi Tower Bridge Köprüsü'nün yanında bulunmasından dolayı, burayı fotoğraflamak isteyenlerin uğrak yerleri arasında. Londra Köprüsü'nün yanındaki Borough Pazarı da yine özellikle turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden. Bölgede çok sayıda işyeri, lokanta ve eğlence mekanı bulunuyor.

 

İKİ BUÇUK AYDA ÜÇÜNCÜ SALDIRI

İngiltere Mart ayından bu yanan üçüncü kez terörün hedefi oldu. Libya asıllı Salman Abedi, 22 Mayıs'ta Ariana Grande'nin Manchester Arena'daki konserini kana buladı. Konser bittikten hemen sonra fuayede üzerindeki bombayı patlatan Abedi'nin intihar saldırısında 22 kişi hayatını kaybetti, 112 kişi ise yaralandı.

22 Mart'ta ise Khalid Masood adlı saldırgan, Parlamento binasına çıkan Westminster Köprüsü üzerinde aracıyla yayaları ezdi. Parlamento'nun bulunduğu yerleşkenin çitlerine çarpan Masood, aracından inerek bir polisi bıçaklayarak öldürdü. Saldırgan güvenlik güçleri tarafından öldürülürken, olayda Masood dahil 6 kişi hayatını kaybetti.

 

TRUMP: İNGİLTERE'NİN YANINDAYIZ

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İngiltere Başbakanı Theresa May'i telefonla arayarak, Londra'daki terör saldırısı nedeniyle taziyelerini ilettiği bildirildi.

Beyaz Saray, Trump'ın May'le gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin yazılıaçıklama yaptı.

Açıklamada, Trump'ın terör saldırısının ardından May'le telefonla konuştuğu belirtilerek, "Başkan, 3 Haziran'da Londra'da gerçekleştirilen vahşi terör saldırısı nedeniyle taziyelerini iletti." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, Trump'ın suçluların adalet karşısına çıkarılması için ABD'nin tam destek vereceğini kaydettiği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı da yazılı açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan açıklamada, İngiliz yetkililerin saldırıya ilişkin soruşturmayı sürdürdüğü belirtilerek, ABD'nin her türlü yardımı sunmaya hazır olduğu vurgulandı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber