Bulgaristan'da Hukuk Kazandı!

31 Temmuz 2016
770 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST partisin kuruluşunda mutlu sona ulaşıldı. Bulgaristan’da Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı.

Temyiz Mahkemesi, Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın kurduğu DOST partisi ile ilgili kararını nihayet açıkladı.

Mahkeme, etnik temelli bir parti olduğunu iddiasıyla DOST’un tesciline onay vermeyen Sofya İl Mahkemesinin kararını bozdu. Üst mahkeme, gerekçeli kararında, DOST’un dini veya etnik temelli bir oluşum olduğunu gösteren herhangi bir kanıta rastlanmadığını belirtti.
 

DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan, Bulgaristan Ulusal Radyosuna yaptığı açıklamada, “Partimizin yasal tescili Bulgaristan için iyi bir haber.” dedi. Karar sayesinde Bulgaristan yargısının güven tazelendiğini de ifade eden Mestan, “Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşları için siyasi meydan herkese açıktır. Bu ülkedeki soydaşımızın oyunun sadece bu veya şu partiye ait olabileceğini ileri sürmek yanlıştır.” diye konuştu.
 

Mestan, DOST partisinin Bulgaristan’da 6 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Avrupa-Atlantik değerlerini net bir şekilde savunan bir adaya destek verebileceğini de dile getirdi.
 

DOST lideri Mestan, HÖH’ün 2,5 yıl genel başkanlığını yapmış, Rus uçağın düşürmesinin ardından parlamentoda Türkiye ve NATO’yu destekleyen bir konuşma yapan Mestan, bu konuşmadan dolayı partinin Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın tepkisi ile karşılaşmış, ardından partiden ihraç edilmişti.


MESTAN’DAN ÇAĞRI

Öte yandan DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan mahkemenin kararını vermesinin ardından bir açıklama yaptı ve verilen kararı “siyaset üstü” ve “hukukun zaferi” olarak değerlendirdi. DOST Lideri ayrıca, Bulgaristan Türkleri başta olmak üzere, değişik baskılara maruz kalan yurttaşların partileri aleyhine yapılan propagandalardan etkilenmemesi çağrısını tekrarladı ve birlik olmaya davet etti.
 

Mestan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

Yargıtay tarafından Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisinin (DOST) tescil kararı, aylar önce gerçek eşitliğe ve gerçek demokrasiye susamış binlerce Bulgaristan yurttaşının yüreğinde oluşan bir olgunun resmi olarak tanınmasıdır.

“Demokratik, sorumluluk sahibi, özgür ve hoşgörü dolu Bulgaristan için” davamıza inanan yeni partinin ilk yandaşlarına canı gönülden teşekkür ederim.

 

Düşünce olarak bizimle olan, ancak bugüne değin kendilerine saldırgan bir biçimde DOST Partisinin tescil olmayacağı fikrinin aşılanması istenen herkese samimi çağrıda bulunuyorum; demokrasi, gerici güçlerden ve onların büyülerinden çok daha güçlüdür ve bu yüzden iradenizi özgür kılmanızı, enerjinizi serbest bırakmanızı  bekliyorum , hep birlikte yeni ve güçlü bir seçeneğin parçası olalım.
 

Yargıtay’ın kararı DOST için iyi haber olmaktan ziyade Bulgaristan için iki nedenden dolayı iyi haberdir. Birincisi, aldığı karar siyaset üstüdür. Yüksek Mahkeme aldığı bu kararla, Sofya Kent Mahkemesi yargıcının reddetmesi sonucu binlerce DOST üye ve yandaşının hukukun üstünlüğüne ilişkin yitirdiği güveni onarmıştır. Yargıtay’ın bu kararı kayıtsız şartsız Bulgaristan’ın kendi vatandaşlarının siyasi örgütlenme özgürlüğü anayasal hakkını güvence altına alan bir hukuk devleti olduğuna bir işarettir.
 

İkincisi bu karar siyasi derinliğe sahiptir. DOST’un kurulması, Bulgaristan’ın dürüst ve tutarlı bir Avrupa-Atlantik devleti olarak gelişmesi için yeni, güçlü bir demokratik kaynaktır. Bu DOST için önceliklerin önceliğidir. Çünkü uygar siyasetin bütün değerlerini içerir ki, bunların başında da etnik ve dini ayrımcılığın olmadığı gerçek eşitlik gelir. Bizler gelecekte de cesaretle tam ve etkin bir eşitlik elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz..
 

Dışlayan yerine kucaklayan; yeni, çağdaş, yurttaş yurtseverliği anlayışımız, ciddi zorluk teşkil eden ve dünya demokrasisinin karşı karşıya kaldığı acımasız terör bağlamında daha anlamlı hal almaktadır. Terör tırmanışını önleyecek etkin koruma olarak ulusal güvenlik sisteminin güçlendirilmesinin yanı sıra, DOST çizgisine sahip partiler önemli bir kaynaktır. Çünkü her şeyden önce bizler, nefret
söylemiyle bölünmeden ziyade hoşgörüyle bütünleşmeye inanıyoruz.
 

Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar, Bulgar toplumunda tüm NATO karşıtı, Avrupa karşıtı, aşırı sağcı ve oligarşik güçlere karşı bir seçenektir. Demokratik değişikliklerin başlamasından 26 yıl geçmesine rağmen, bu gerici güçler Bulgar demokrasisi için gerçek bir tehdit oluşturmaktadır. Birleştirilmiş önlemler gerekmektedir ve bizde tam da burayı yerimiz olarak belirliyor ve de siyasi amaçlarımızın bu doğrultuda olacağını ifade ediyoruz.

Yolun başında olduğumuzu biliyor ve doğru yolda olduğumuz  için de başaracağımıza inanıyoruz.

Diyari Türk

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*




(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber